Поруч із цілями та мріями до нас приходять наші «друзі»: сумніви, жахи і невпевненість у собі. Як заставити себе повірити у власні сили? Як не допускати помилок і рухатись вперед.

1. Згадати свої минулі успіхи
Людський мозок завжди чекає підступу та фокусується на негативі. Йому значно простіше запам’ятати твої провали, ніж успіхи. Саме тому йому необхідно періодично нагадувати про те, що взагалі за спиною в тебе є непогані результати.

2. Я робив це вже тисячу разів
Сумніваються в собі всі. Навіть суперзірка гольфу Тайгер Вуд зізнається, що перед важливими змаганнями відчуває невпевненість в собі. Але у нього є секретний прийом: «Кожен раз перед важливим ударом я роблю глибокий вдих і кажу собі:« Я робив це вже тисячу разів». Це допомагає мені згадати, що у мене виходило завжди - а значить, вийде і зараз»

3. Перегнати сумніви
Ще один хороший спосіб - це діяти дуже швидко, щоб сумніви не встигли з'явитися. Так працює Стівен Кінг, він каже: «Коли мене долають сумніви, мені допомагає така штука: я сідаю і починаю писати максимально швидко, як тільки можу. Я записую все підряд, не роздумуючи над тим, добре виходить або погано. Так мені вдається зберегти первісний ентузіазм і водночас втекти від сумнівів в собі»

4. Ефект «Нічого страшного»
Якщо ти готуєшся до якоїсь глобальної події - наприклад виступу з презентацією проєкту, - тобі потрібно максимально знизити внутрішню важливість цієї події. Найпростіший спосіб зробити це - згадати, що ти класний не тільки в роботі, але і в інших сферах. Ти повинен переконати себе, що на цій презентації світ клином не зійшовся і не відбудеться нічого страшного.

5. Приспати свої тривоги
Часто хороший сон допомагає впоратися з невпевненістю в собі. Генеральний директор канадської студії з виробництва анімаційних фільмів Amberwood Entertainment Шелдон Уайзмен каже: «Коли я починаю сумніватися в собі, я намагаюся швидше лягти спати. Для мене сумніви - це, в першу чергу, відсутність енергії на активні дії. Коли нічого не робиш, починаєш сумніватися. Так що найкращий спосіб стати впевненіше - лягти спати. Коли прокидаєшся вранці свіженький, ти готовий зробити що завгодно!